top of page
Mióma kezelése.jpg

MIÓMA
OKOZTA
PANASZOK
ELLEN
VAN
MEGOLDÁS!

CÉLUNK A PANASZMENTESSÉG A MÉH MEGŐRZÉSÉVEL!

Milyen panaszok alapján gondolhatja, hogy miómája van?

Mi az a mióma?

A miómák jóindulatú elváltozások, melyek a méh izmos falából nőnek, és méretüket tekintve különbözőek lehetnek, akár az egészen aprótól az egész kismedencét kitöltő méretig. 

 

A méh izomzatába történő növekedésük során a normál funkcióját nehezebben tudja ellátni a méhtest, így az összehúzódása nehezített lehet,  ebből is fakadnak a sokrétű panaszok, amit a miómák eredményeznek. A miómák kiváltó okát nem ismerjük tisztán, ám  az ösztrogén hatás, és a terhesség a méretüket általában növeli.

Tények és tévhitek

A mióma egy ritka betegség, engem úgysem fog érinteni.

Tévhit

A mióma a leggyakoribb nőgyógyászati megbetegedés, a nők kétharmada érintett valamilyen módon. [1]

Tény

A fogamzásgátló miómát okoz.

Tévhit

A standard vagy csökkent dózisú ösztrogén tartalmú fogamzásgátló nem növeli a miómák kialakulásának kockázatát, így használatuk nem ellenjavalt. [2]

Tény

A diétának nincs szerepe a miómák növekedésében. 

Tévhit

Számos tanulmány vizsgálta a miómák és az étkezés összefüggését, melyek egyértelmű jótékony hatást láttak a növényi étrendnek. [3]

Tény

A miómának nincs gyógyszeres kezelése.

Tévhit

A miómák által okozott panaszok hatékonyan kezelhetők gyógyszeres terápiával, kifejezetten a vérzési rendellenességeket tekintve. [4]

Tény

pexels-nadezhda-moryak-7467100.jpg

A miómák szövődményei

A miómák legtöbbször nem járnak szövődményekkel, sokszor panaszokat sem okoznak. 

 

Azonban az általuk okozott görcsös menses, bőséges vérzés az életminőség romlását is okozhatja. 

 

A miómák elhelyezkedésükből kifolyólag akár akadályozhatják a teherbeesést és vetélést is okozhatnak. A gyermekre vágyó pároknak fontos, hogy mihamarabb tudjanak dönteni az esetlegesen rossz helyen lévő myomák eltávolításáról.  

 

A miómák növelhetik bizonyos terhességi szövődmények kockázatát is, de ez természetesen összefüggést mutat a miómák méretével és elhelyezkedésével is.

Ezek közé tartozik:

  • Lepényleválás kockázata 

  • Magzat méretbeli elmaradása 

  • Koraszülés 

A miómás panaszok kezelési módszerei

A miómák kezelése nem általános, hanem teljes összképet és egyénre szabottságot igényel.

A kezelési terv felállításához szükség van a páciens panaszainak és ezek súlyosságának ismeretére, illetve a jövendőbeli terveire, például gyermekvállalás.

Követés

Sokak számára a miómák nem okoznak panaszokat, vagy az esetleges vérzési rendellenesség olyan kisfokú, hogy kiegészítő terápia nem is szükséges. Ilyenkor célszerű a miómák méretbeli növekedését rendszeresen ellenőrizni.

Hastükrözés vagy robot asszisztált mióma eltávolítás

Ezek a módszerek a has felvágása nélkül teszik lehetővé csak a mióma göbök eltávolítását. Fontos lehet ez a módszer azoknak, akik csak a miómák eltávolítását szeretnék a méhük megtartása mellett.

Gyógyszeres terápia

A miómák okozta panaszok túlzó többsége általában a vérzési rendellenességből fakad, így a gyógyszeres kezelés is ennek a csökkentésére szolgál. Ez lehet akár hormonális kezelés, vérzéscsillapító vagy méhösszehúzó terápia, vagy spirál is egyben. Ennek a megítése a konzultáció során eldől.

Méhtükrözés útján történő mióma eltávolítás

Erre a beavatkozásra azoknak van szüksége, akiknek a miómája a méhűr felől megközelíthető, és a méh üregébe bedomborodik. 

 

Fontos tudni, hogy minden olyan eljárás esetén, ami a méh megtartása mellett történik annak az esélye, hogy a miómák megint kialakulnak magas. Fontos tehát a rendszeres kontroll ultrahang vizsgálat.

Hagyományos sebészeti eljárások

Hasi mióma eltávolítás

Erre a beavatkozásra azoknak van szüksége, akiknél a mióma akkora méreteket ölt, hogy a robot asszisztált vagy laparoszkópos módszer nem kivitelezhető megfelelő biztonsággal. Ilyenkor hasi metszésen keresztül történik a mióma eltávolítása a méhtest megtartása mellett.