top of page
Writer's pictureDr. Baradács István

Amit sosem mertél megkérdezni a MIÓMÁRÓL, feltesszük helyetted!😉


Mi az a mióma?

A miómák a méh jóindulatú daganatai, izom- és kötőszövetből állnak. Méretben és számban változhatnak. Megjelenésükben is változatosak, az általuk okozott tünetek is ennek megfelelően szerteágazóak: menstruációs vérzés, termékenységi problémák, kismedencei fájdalom, menstruációhoz kapcsolódó görcsök jelezhetik a miómák jelenlétét.


Minden mióma tünetekkel jár?

Nem feltétlenül. A tünetek jelenléte változhat a miómák méretétől, számától és elhelyezkedésétől függően.


Hatással lehetnek a miómák a termékenységre?

A miómák potenciálisan befolyásolhatják a termékenységet attól függően, hogy milyen méretűek, hol helyezkednek el, és hogyan torzítják a méhüreget vagy a petevezetékeket. A miómák nem csak a terhesség létrejöttét is nehezíthetik, hanem vetélés kockázatát is növelik. Kifejezetten igaz ez azokra a miómákra amik bedomborítják a méhüreget, és ezáltal fizikai akadályt is képeznek. Ezeket a miómákat leginkább csak 3D-s ultrahanggal lehet precízen látótérbe hozni.


Hogyan kerülnek  a miómák diagnosztizálásra?

A miómák leggyakrabban rutin vizsgálatok során derülnek ki, főleg képalkotó vizsgálatok melléklelete során, vagy rendszeres nőgyógyászati vizsgálat során kerül láthatóvá. A miómák elhelyezkedését és méretét hüvelyi és hasi ultrahang vizsgálattal lehet a  legmegfelelőbben leírni, poziciójukat meghatározni, az elváltozást a normál szervekhez való viszonyát leírni.


Lehetnek a miómák rosszindulatú elváltozások?

Általában a miómák  nem rosszindulatú daganatok. Azonban előfordulhatnak ritka esetek, amikor a mióma rosszindulatú elváltozás lehet, ennek speciális megjelenési mutatói és eltérő szövettani lelete van.


Lehet kezelni a miómákat?

Igen, a kezelési lehetőségeket leginkább a miómák által okozott panaszok határozzák meg.  A kezelés módja változik a miómák okozta tünetektől, a mióma méretétől és elhelyezkedésétől függően. A kezelési portfolio a gyógyszeres kezeléstől kezdve a miómák eltávolításáig vagy a méheltávolításig terjedhetnek. Néhány esetben csak a növekedésük és a tünetek figyelése ajánlott. A kezelési opciók közé tartozik természtesen még az embolizáció vagy a rádiofrekvenciás abláció, de ezek olyan kezelési módszerek amik nem javasolhatók mindenkinek.


Honnan tudom, hogy miómám van?

A panaszt okozó miómák esetén a tünetek alapján sejthetjük az elváltozások jelenlétét. Ezek lehetnek  akár kismedencei fájdalom, erős menstruációs vérzés, gyakori vizelés vagy székletürítési inger. Kifejezetten ajánlott ilyenkor egy nőgyógyász felkeresése a panaszok okának feltárására, hiszen ezeket a panaszokat okozhatják a miómák is akár.


Lehetséges teherbe esni és terhességet kihordani miómával?

Sok nő, akinek miómái vannak, sikeresen esik teherbe és egészséges terhességet tud kiviselni. Persze, ez nagyban függ a miómák méretététől és elhelyezkedésüktől is egyben. Fontos, hogy megfelelő nőgyógyászati vizsgálat, 3 dimenziós ultrahangvizsgálat történjen a méhűrről, ezáltal a miómák helyzete még precízebben megítélhető.


Minden miómát kezelni kell?

Nem feltétlenül. A miómák egy része lehet, hogy nem okoz tüneteket és nincs egészségkárosító hatása.  Ilyen esetekben elégséges lehet a miómákat rendszeresen visszanézni, és a méretüket követni.



 

Keressen fel egy mióma specialistát a segítségért!


Fontos egy mióma specialista felkeresése amennyiben valakiben miómát diagnosztizáltak, és a kezelési tervek részletes átbeszélése. Ahhoz hogy a kezelést személyre lehessen szabni leginkább 3 dimenziós ultrahangvizsgálat precíz diagnosztika, és az egyéni lehetőségek, tervek ismerete szükséges, ebben tudnak segíteni a mióma specialisták.


Mióma specialistáink





bottom of page