Mi az az endometrióma?
Az endometrióma, más néven endometriotikus ciszta vagy csokoládé ciszta, az endometriózis petefészekben történő megjelenésének egy módját jelenti. Ezek a ciszták akkor fejlődnek ki, amikor az endometrium azaz a méh nyálkahártyájához hasonló szövet, a petefészekben folyadék tartalmú cisztát alkot.
Mi okozza az endometriómák kialakulását?
Az endometriómák pontos okai nem teljesen ismertek. Egyes teóriák szerint a kialakulásának oka, hogy a menstruáció során a méh belső nyálkahártyája leválik és a petevezetőkön visszafele jutva a kismedencébe kerül, ahelyett hogy a méhnyak felé távozna.
Milyen tünetei vannak az endometriómáknak?
Az endometriómák tünetei változhatnak és egyéni varianciát is mutathatnak.
Néhány gyakori jel és tünet:
Medencetáji fájdalom: Ez menstruációkor fokozódhat.
Fájdalom az együttlét során: Kényelmetlenség vagy fájdalom jelentkezhet a szex közben vagy utána.
Menstruációs rendellenességek: Erős vérzés, rendszertelen vérzés vagy barnázás előfordulhat.
Meddőség: Az endometriómák néha meddőséghez vezethetnek.
Gyomor-bélrendszeri tünetek: Egyéni varianciát mutatva, de gasztrointesztinális panaszokkal is járhatnak az endometriomák, ilyen a például hasmenés, székrekedés vagy puffadás.
Hogyan diagnosztizálják az endometriómákat?
A tünetek és az orvosi előzmények alapján felmerült endometrioma pontos diagnosztizálásához képalkotó vizsgálat általában kismedencei ultrahangvizsgálat szükséges. Bizonyos esetekben a laparoszkópia (sebészeti eljárás) szükséges lehet az endometriómák jelenlétének vizuális megerősítésére és az endometriózis terjedésének értékelésére.
Milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre az endometriómák eltüntetésére?
Az csokoládé ciszták kezelése a tünetek csökkentése céljából javasolt nőgyógyász felkeresése, aki a személyre szabott terápiát segít beállítani.
A panaszok függvényében ezek legnagyobb valószínűséggel az alábbiak lehetnek:
Fájdalomcsillapítók
Hormonterápia: Fogamzásgátló tabletták, spirál, azaz hormonális méhen belüli eszköz segíthet az endometriális szövet növekedésének csökkentésében ezáltal a panaszok kezelésében.
Sebészet: Súlyos fájdalom vagy meddőségi problémák esetén a ciszták sebészeti eltávolítása is javasolt lehet.
Visszatérhetnek az endometriómák a kezelés után?
Igen, az endometriómák kiújulhatnak a kezelés után is. Pont emiatt a meddőségi kezelések (akár a lombik akár a természetes családtervezés) igazítása kiemelten fontos.
Vannak-e életmódbeli változások, amelyek segíthetnek az endometriómák kezelésében?
Bár az életmódbeli változások nem feltétlenül gyógyítják az endometriómákat, segíthetnek a tünetek kezelésében.
Következtetés
Az endometriómák jelentősen befolyásolhatják az életminőséget, potenciális meddőségi problémákat okozva. Fontos, hogy akinél ilyen eltérést diagnosztizálnak mihamarabb kerüljön specialistához, ahol a személyre szabottan lehet a további orvosi teendőket meghatározni az egyéni igényekre szabva.
Comments