top of page
  • Writer's pictureVáci 34 Medical Center

Tiltólistás ételek kismamáknak: Ezeket edd és ezeket kerüld várandósság alatt!


A várandósság különleges időszak minden nő életében. Ebben a kilenc hónapban testük állandó és folyamatos átalakuláson megy keresztül, felkészülve az új élet fogadására.


A kismamák közül sokan tapasztalják, hogy erős vágyat éreznek bizonyos ételek iránt, míg másokat kifejezetten kerülni szeretnének. Ez a jelenség, közismert nevén a kívánósság, gyakran furcsa és szokatlan ételösszeállításokban nyilvánul meg, mint például savanyú uborka és fagylalt, vagy csokoládé és szalámi. De mi állhat ennek a hátterében?


Budapesti nőgyógyászat
A tudatos étrend kismamaként nagyon fontos.

Miért kívánnak a kismamák bizonyos ételeket jobban?

Egyes kutatók úgy vélik, hogy a kívánósság a szervezet tápanyagigényére adott válasz lehet. Például, ha egy kismama vashiányban szenved, előfordulhat, hogy szívesebben fogyasztja a vörös húsokat vagy a spenótot, míg a sós ételek iránti sóvárgás nátriumhiányra utalhat. Az ételek kismamáknak néha túl mutat a pusztán az éhség csillapításán.


Az ételek iránti vágyak néha az érzelmi komfort keresésére vezethetők vissza
Az ételek iránti vágyak néha az érzelmi komfort keresésére vezethetők vissza

A jelenségnek pszichológiai okai is lehetnek. A várandósság gyakran stresszel és szorongással jár, ami befolyásolhatja az étkezési szokásokat. Az ételek iránti vágyak néha az érzelmi komfort keresésére vezethetők vissza, különösen azok az ételek, amelyek korábban kellemes emlékeket idéznek fel. Fontos megemlíteni továbbá, hogy az agy jutalmazási központjai és az étvágy szabályozásában részt vevő agyi területek fokozott aktivitást mutatnak ezen időszak alatt, ami szintén magyarázatul szolgálhat a szokatlan kombinációk fogyasztása iránt.








Azonban fontos, hogy a kismamák figyeljenek arra, mit esznek, hiszen étrendjük nagy hatással van saját egészségükre és a baba fejlődésére is.


Íme néhány alapvető tanács, amit érdemes szem előtt tartani.


Mit együnk? Ételek kismamáknak:


Gyümölcsök és zöldségek

Ideális esetben napi két adag gyümölcsöt és három adag zöldséget fogyasszunk. A citrusfélék, bogyós gyümölcsök, sötétzöld leveles zöldségek, mint a spenót és a brokkoli különösen hasznosak.

Teljes kiőrlésű gabonák

Teljes kiőrlésű kenyér, barna rizs, zab. Ezek az ételek rostokban gazdagok, amelyek segítik az emésztést és hosszan tartó teltségérzetet biztosítanak.

Fehérjedús élelmiszerek

Mivel a fehérje elengedhetetlen az izmok és szövetek megfelelő fejlődéséhez, étrendünkbe iktassunk be halféléket, tojást, valamint húskészítményeket. A zsírosabb halak, mint például a lazac, Omega-3 zsírsavat tartalmaznak, amely hozzájárul a baba megfelelő agyi működéséhez.

Kalciumban gazdag ételek

A kalcium kiemelkedően fontos a gyermek csontozatának megfelelő fejlődéséhez és erődöséhez. A tej, a joghurt és sajtfélék támogatják ezeket a folyamatokat. A terhesség alatt a magzat a szükséges kalciumot az anya szervezetéből vonja el, így, ha a kismama nem fogyaszt elegendő kalciumot, saját csontjai károsodhatnak, mivel a szervezet a csontokból vonja ki a szükséges ásványi anyagot.

Folsav

A folsav megelőzi a velőcsőzáródási rendellenességeket. Ajánlott napi legalább 400 mikrogramm bevitele, különösen az első trimeszterben. A zöld leveles zöldségek, citrusfélék, bab és diófélék megfelelő folsavforrásként szolgálhatnak.

Vas

A vas alapvető komponense a hemoglobinnak, amely az oxigént szállítja a vérben. A terhesség alatt a vér térfogata jelentősen megnő, hogy megfelelő mennyiségű oxigén és tápanyag jusson a magzathoz. A fokozott vérképzés támogatásának céljából fogyasszunk vörös húsokat és spenótféléket, ezzel megelőzve a vérszegénység kialakulását.

Kiegyensúlyozott étrend a megfelelő jólét alapja
Kiegyensúlyozott étrend a megfelelő jólét alapja


D-vitamin

A D-vitamin segíti a kalcium felszívódását és támogatja a csontok egészségét. Ajánlott napi 10 mikrogramm D-vitamin pótlása, különösen a téli hónapokban.



Mit ne együnk?


Az egészséges élelmiszerek fogyasztása mellett fontos, hogy kerüljük a potenciálisan veszélyes ételeket és italokat, mint például a nyers vagy félig átsült húsokat, a nyers tojást, a túlzott koffeinbevitelt és az alkoholt.


Minden esetben konzultáljunk orvosunkkal vagy dietetikusunkkal, hogy személyre szabott tanácsokat kapjunk, ezzel biztosítva magunk és babánk egészségét egyaránt.


 

Teljeskörű dietetikai tanácsadás és terhesgondozás

Váci 34 Medical Centerben


Bármilyen terhesgondozással illetve dietetikával kapcsolatos kérdés észlelése esetén érdemes felkeresni egy szakorvost, dietetikust.

 


Comments


bottom of page