top of page
Writer's pictureVáci 34 Medical Center

Milyen vizsgálatok szükségesek a fogamzásgátlók biztonságos használatához? - Interjú Dr. Kovács Eszter szülész-nőgyógyásszal


Dr. Kovács Eszter, fogamzásgátlás-specialista
Dr. Kovács Eszter, tinédzser nőgyógyász-specialista
A fogamzásgátlás kérdése az élet egyik fontos döntése, amely nemcsak az egészség, hanem a biztonság érdekében is gondos megfontolást és szakértői tanácsadást igényel. Dr. Kovács Eszter nőgyógyászt kérdeztük, milyen vizsgálatok és lépések szükségesek ahhoz, hogy a szájon át szedhető fogamzásgátlók biztonságosan alkalmazhatók legyenek.

Melyek azok az alapvető vizsgálatok, amelyeket mindenképpen el kell végezni a fogamzásgátló tabletták felírása előtt?


Dr. Kovács Eszter:

A fogamzásgátló tabletták alapvetően biztonságosak,

de fontos, hogy körültekintően alkalmazzuk őket, hogy minimalizáljuk az esetleges, már meglévő hajlamok miatti kockázatokat. Ezért a használat előtt alaposan átbeszéljük a páciens kórtörténetét: például, hogy milyen betegségek fordultak elő a családban, volt-e korábbi betegsége vagy műtéte, és milyen az életmódja. Mindez segít kizárni azokat a tényezőket, amelyek növelhetik a tabletták szedésének kockázatát.


Milyen vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy teljesen biztosan használhassuk a fogamzásgátló tablettákat, és minimalizáljuk a lehetséges kockázatokat?


Dr. Kovács Eszter:

Alapvetően ilyenkor három dolgot kell leellenőrizni. Fontos egy vérvizsgálat, amiben a véralvadásra vagyunk kíváncsiak, illetve a májfunkciós értékekre, illetve egy negatív méhnyakrák szűrés az ami indokolt a gyógyszer használat előtt.

Miért fontos a vérvizsgálat a fogamzásgátló felírása előtt?


Dr. Kovács Eszter: A vérvizsgálat rendkívül lényeges, mivel számos információt ad a beteg általános egészségi állapotáról. A hormonális fogamzásgátlók szedése során a máj terhelődik, ezért fontos ellenőrizni a májfunkciós értékeket, amit egy úgynevezett "májlabor" keretében végzünk. Emellett elengedhetetlen egy thrombosis panel elvégzése is, amely segít kiszűrni a véralvadási zavarokat, mivel a fogamzásgátlók szedése fokozhatja a trombózis kockázatát. Továbbá a koleszterinszint, trigliceridek és más anyagcsere-paraméterek vizsgálata is fontos, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a készítmény nem jelent kockázatot a beteg számára.


A fogamzásgátlók használata biztonságos, ám kellő körültekintést igényel.
A fogamzásgátlók használata biztonságos, ám kellő körültekintést igényel.

Mi a helyzet a nőgyógyászati vizsgálatokkal? Ezek miért szükségesek?


Dr. Kovács Eszter: Az alapos nőgyógyászati vizsgálat elengedhetetlen része a fogamzásgátlás megtervezésének. Ez magában foglalja a méhnyak citológiai szűrését (PAP-teszt), amely segít kizárni a méhnyakrák kialakulásának kockázatát. Fontos, hogy a páciens negatív eredménnyel rendelkező rákszűréssel rendelkezzen, mivel így biztosítható, hogy nem áll fenn semmilyen elváltozás, amelyet a fogamzásgátló szedése befolyásolhatna. Emellett a kismedencei szervek vizsgálata is fontos, hogy kizárjuk az esetleges gyulladásokat, cisztákat vagy egyéb nőgyógyászati elváltozásokat.



Kérdés: Milyen életmódbeli tényezőkre kell figyelmet fordítani?

Dr. Kovács Eszter: Az életmódbeli szokások, például a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a testsúly is jelentős hatással vannak a fogamzásgátló tabletták alkalmazásának biztonságosságára. A dohányzás különösen veszélyes lehet, mert a tabletták használata közben fokozott a trombózis kockázata, különösen a 35 év feletti nők esetében. Ezért a páciens életmódját, táplálkozási szokásait és mozgásmennyiségét is figyelembe kell venni.


Kérdés: Mennyire fontos a rendszeres kontrollvizsgálat a fogamzásgátló szedésének ideje alatt?

Dr. Kovács Eszter: A fogamzásgátló tabletták szedése közben kiemelten fontos az éves nőgyógyászati ellenőrzés, amely magában foglalja a vérnyomásmérést, a nőgyógyászati szűrést, valamint a laborvizsgálatokat. Így időben felismerhetjük az esetleges mellékhatásokat, és szükség esetén módosíthatjuk a terápiát.

Összegzés

A szájon át szedhető fogamzásgátlók biztonságos alkalmazása alapos kivizsgálást, egy negatív rákszűrési eredményt, a thrombosis panel és májlabor elvégzését, valamint rendszeres ellenőrzést igényel.

Dr. Kovács Eszter hangsúlyozza, hogy minden páciens más, így a legfontosabb, hogy az orvos és a páciens együttműködve találja meg a legmegfelelőbb megoldást, figyelembe véve az egyéni igényeket és kockázati tényezőket.

Reméljük, hogy ez a bejegyzés segített jobban megérteni a fogamzásgátló tabletták felírásához szükséges folyamatokat. Ha bármilyen kérdése lenne, bátran forduljon szakemberhez!





 

bottom of page