A kismedencei süllyedések, mint a méhsüllyedés, hólyagsérv és végbélsérv, sok nő életét befolyásolják, gyakran okozva inkontinenciát és egyéb kellemetlen tüneteket. Összeszedtük az urogynekológiai rendelésen elhangzott a leggyakrabban feltett kérdéseket ebben a témakörben.
Mi az a kismedencei süllyedés?
A kismedencei süllyedés olyan állapot, amikor a medencefenék izmai és szalagjai meggyengülnek, és nem tudják megfelelően megtartani a kismedencei szerveket. Ennek következtében a méh, a húgyhólyag vagy a végbél lecsúszhat a hüvelybe vagy 3 onnan.
A tünetek súlyossága változó lehet:
Kismedencei diszkomfort, húzó fájdalom.
Hüvelyből kiboltosuló szövet, hüvelyi idegentestérzés.
Vizeletürítési problémák, inkontinencia vagy vizeletelakadás.
Székletürítési nehézségek.
Deréktáji fájdalom.
Szexuális diszkomfort, hüvelyi lazaság érzése.
Hogyan előzhetjük meg vagy kezelhetjük a kismedencei süllyedést?
Az első lépés a megelőzés és az enyhe esetek kezelésére tökéletes módszer a Kegel-tornák rendszeres végzése, amely erősíti a medencefenék izmait. Szakértő gyógytornász segíthet a gyakorlatok helyes elsajátításában.
Mikor van szükség orvosi beavatkozásra?
Amikor a süllyedés tünetei már befolyásolják az életminőséget, orvosi beavatkozás szükséges lehet. Az orvosi vizsgálat elkerülhetetlen a megfelelő gyógymód, terápia beállításához. Enyhébb esetekben elégséges lehet egy pesszárium használata, amely egy hüvelybe helyezhető eszköz, ami megtámasztja a kismedencei szerveket. Igaz, ez csak fizikális vizsgálattal dönthető el.
Mi a teendő súlyos esetekben?
Súlyos esetekben műtéti beavatkozásra lehet szükség, amely történhet hüvelyi vagy hasi úton, akár laparoszkópos (hastükrözéses )technikával is. A műtét során saját szövet vagy szintetikus háló felhasználásával állítják helyre a medencefenék struktúráját.
Mi a teendő az inkontinencia esetén?
Az inkontinencia gyakori probléma a kismedencei süllyedések mellett. Kezelése szerteágazó, lehet akár gyógyszeres, vagy bonyolultabb esetekben fizikai terápiák, mint az elektrostimuláció, segíthetnek. Szükség esetén sebészi megoldások is alkalmazhatók.
Teljeskörű méhsüllyedés diagnosztika a
Váci 34 Medical Centerben
Bármilyen kismedencei süllyedéssel kapcsolatos tünet észlelése esetén érdemes felkeresni egy szakorvost. A korai diagnózis és kezelés segíthet elkerülni a súlyosabb következményeket és javítani az életminőséget.
Ne feledje, a kismedencei süllyedések kezelhetők és javíthatók! Forduljon bizalommal szakemberhez, és tegyen lépéseket egészségéért.
A Váci 34 Medical Centerben a hüvelyi süllyedések szakértője Dr. Domahidi Áron, szülész-nőgyógyász szakorvos.
Comments