top of page

Visszatérő bakteriális vaginózis - Mit tehetünk ellene?

Writer: Váci 34 Medical CenterVáci 34 Medical Center

Dr. Kovács Eszter, fogamzásgátlás-specialista
Dr. Domahidi Áron, szülész-nőgyógyász




A bakteriális vaginózis (BV) egy nagyon gyakori nőgyógyászati fertőzés, amely a hüvelyflóra felborulásával jár. Ez a betegség számos nőt érinthet élete során, azonban sokan nem is tudnak róla, mivel az állapot nem mindig okoz tüneteket, vagy épp enyhe jelekkel jár. A bakteriális vaginózis megismerése és a megfelelő kezelés segíthet a kellemetlenségek elkerülésében és a további szövődmények megelőzésében.





Mi pontosan a bakteriális vaginózis?


A hüvelyben normál esetben többféle baktérium él, köztük a Lactobacillus baktériumok, amelyek segítenek fenntartani a hüvely savas pH-ját. Ez a savas környezet megakadályozza a káros baktériumok elszaporodását, és biztosítja a hüvely egészséges működését. A bakteriális vaginózis esetében az egyensúly felborul, és a Lactobacillus baktériumok száma csökken, miközben más, káros baktériumok túlzottan elszaporodnak.

Ez számos kellemetlen tünetet okozhat, de nem minden esetben jelentkeznek egyértelmű jelek.


A bakteriális vaginózis tünetei


  • Szokatlan váladékozás: A hüvelyi folyás jellegzetesen szürkés-fehér színű és halszagú lehet. Ez a szag különösen szexuális együttlét után lehet erősebb.

  • Hüvelyi viszketés vagy irritáció: Az érintett nők gyakran panaszkodnak enyhe viszketésre vagy égő érzésre a hüvely környékén.

  • Fájdalom vagy kellemetlenség szexuális együttlét közben: A bakteriális vaginózis hatására a hüvely érzékenyebbé válhat, ami fájdalmas szexuális aktust eredményezhet.


A jelek fennállása esetén fontos orvosi tanácsot kérni, hogy megelőzzük a súlyosabb problémák kialakulását.


Mi okozza a bakteriális vaginózist?


  • Szexuális aktivitás: A gyakori szexuális együttlét, különösen több partnerrel, növelheti a BV kockázatát. A szexuális partnerek váltakozása hozzájárulhat a hüvelyflóra egyensúlyának felborulásához.

  • Antibiotikumok: Az antibiotikumok, bár a fertőzések kezelésére szolgálnak, elpusztíthatják a jótékony baktériumokat is, amelyek segítenek fenntartani a hüvely egészséges környezetét.

  • Hormonális változások: Terhesség, szülés utáni időszak, illetve fogamzásgátló tabletták használata hormonális változásokat idézhet elő, amelyek befolyásolják hüvelyflórát.

  • Higiéniai szokások: A túlzott mosakodás, különösen erős illatú szappanokkal vagy egyéb vegyszerekkel, irritálhatja a hüvelyt és elősegítheti a bakteriális egyensúly felborulását.

  • Dohányzás: A dohányzás gyengíti az immunrendszert, így könnyebben kialakulhatnak fertőzések, például bakteriális vaginózis.


Hogyan diagnosztizálják a bakteriális vaginózist?


A bakteriális vaginózis diagnózisát nőgyógyász állítja fel, aki alapos orvosi vizsgálatot végez. A levett minta mikroszkópos vizsgálata és egyéb laboratóriumi tesztek segítenek meghatározni a baktériumok jelenlétét és a betegség típusát. Fontos, hogy ne próbáljuk magunkat diagnosztizálni, mivel a BV és más hasonló tünetekkel járó állapotok (például gombás fertőzés) különböző kezelést igényelnek.


Hogyan kezelhető a bakteriális vaginózis?


A bakteriális vaginózis kezelésére antibiotikumot ír fel az orvos, mely tabletta vagy hüvelyi kúp formájában is alkalmazható. Fontos azonban, hogy a kúrát végigcsináljuk, még abban az esetben is, ha a tünetek elmúlnak, mivel a fertőzés visszatérhet, ha nem kezeljük megfelelően.




 
Váci 34 Medical Center
Váci 34 Medical Center

bottom of page