top of page

FOGAMZÁSGÁTLÁS

A fogamzásgátlás biztonságos és egyszerű módja a terhesség megelőzésének. Fontos megemlíteni, hogy a fogamzásgátlókat a bennük lévő hormonok által kifejtett hatás miatt más egészségügyi problémákra is javasolni.

A legtöbb nő  élete során használ valamilyen fogamzásgátlási módszert, így fontos, hogy a megfelelő, egyénre szabott fogamzásgátlás mindenki számára elérhető legyen. Számos különböző módszer létezik, amelyek más-más módon működnek.

A Váci 34 Medical Center specialistái  naprakész, orvosilag pontos információkat tudnak nyújtani a piacon lévő hormonmentes és hormontartalmú fogamzásgátlókkal kapcsolatban, segítenek Önnek kiválasztani a  legmegfelelőbb módszert.

A szájon át szedhető fogamzásgátló tabletták a leggyakoribb és legnépszerűbb fogamzásgátló módszerek közé tartoznak, így nem véletlenül nagyon sok ember használja, mind a nem kívánt terhesség elkerülésére mind a gyógyszerek számos más hatásának kihasználása céljából. 

 

Működési elv: A fogamzásgátló tabletták  ösztrogén és/vagy a progeszteron hormont tartalmaznak, amelyek hatással vannak a női hormonrendszerre. Ezek a hormonok megakadályozzák a peteérés folyamatát, sűrűsítik a méhnyaknyákot, vékonyítjék a méhnyálkahártyát. 

Szedési elv: A szájon át szedhető gyógyszerek esetében általában napi egy tablettát kell bevenni, minden nap ugyanabban az időben. A tablettákat egy bizonyos sorrendben kell bevenni, és általában egy 21 vagy 28 napos ciklusban szedik őket, de léteznek 24 napos ciklussal rendelkezők is.  Az 21 napos ciklusban a tabletták szedése után egy hétnyi szünetet kell tartani, ekkor  következik be a menstruáció. A 28 napos ciklusban a tabletták szedése a tabletta kihagyás veszélyének kiküszöbölése miatt lett kitalálva, hiszen itt minden nap szedve a gyógyszert csekély az esélye a kihagyott szemeknek.  Itt placebót tartalmazó tablettákkal egészülnek ki a hormonos tabletták, amelyeket a szüneti héten kerülnek bevételre. 

Hatékonyság: A fogamzásgátló tabletták hatékonysága magas, körülbelül 99% körüli, ha helyesen szedik őket. Azonban a hatékonyság részben függ a helyes alkalmazástól, és a tabletták szabályszerű szedésétől.

Előnyök: A fogamzásgátló tabletták számos előnnyel rendelkeznek. Hatékonyan megakadályozzák a terhességet, és nincsenek hatással az aktív szexuális életre. A tabletták szedése segíthet szabályozni a menstruációs ciklust, csökkentheti a menstruációs fájdalmakat és enyhítheti a premenstruációs tüneteket. Továbbá, néhány típusú fogamzásgátló tabletta javíthatja a bőr állapotát, csökkentheti a pattanásokat.

A hormontartalmú spirál fogamzásgátlók, más néven méhen belüli vagy intrauterin  eszközök (IUD-k), hatékony és hosszan tartó fogamzásgátló módszerek, amelyeket a szülész-nőgyógyász orvosok  a méhűrbe  helyeznek fel. Ezek az eszközök kis méretű műanyag vagy réz  tárgyak.

 

A hormontartalmú spirálok hatékonyak a terhesség megelőzésében, mivel progeszteront tartalmaznak, ami hatással van a méhnyálkahártyára és a méhnyaknyákra, aminek következtében a várandósság nem következik be.  A progeszteron hatására a méhnyálkahártya vékonyabbá válik, ami megakadályozza a megtermékenyített petesejt beágyazódását. Emellett a hormontartalmú spirálok csökkenthetik a méhnyaknyák mennyiségét, állagában olyan változásokat idéznek elő, ami megnehezíti a spermiumok áthaladását.

A hormontartalmú spirálok  öt éven keresztül is hatékonyan használhatók, ezalatt az idő alatt  biztonságos védelmet jelentenek.

Mint minden fogamzásgátló módszer esetén, a spiráloknak is vannak mellékhatásaik és lehetséges kockázataik. Az egyéni tapasztalatok eltérőek lehetnek, és az eszköz típusától függhetnek. A lehetséges mellékhatások közé tartozik a rendszertelen vérzés, a fokozott vérzéses időszak vagy a fájdalmas menstruáció, ám ezek  hatványozottan a hormonmentes módszerek esetén fordulnak elő.

A hormontartalmú fogamzásgátlók vénykötelesek, így a felhelyezés előtt és a későbbi alkalmazásáról szülész-nőgyógyász szakorvossal javasolt konzultálni.

A hüvelygyűrű egy hormonális fogamzásgátló eszköz, amelyet a hüvelybe felhelyezve magából hormont bocsát ki, így  megakadályozza a terhességet.

A hüvelygyűrű egy rugalmas, átlátszó műanyaggyűrű. A gyűrűben lévő hormonok, az ösztrogén és a progeszteron felszabadulnak a hüvelyben, és elnyelődnek a véráramban. ​Ezen hormonok megakadályozzák a peteérés folyamatát, viszkózussá teszik a méhnyaknyákot, módosítják a méhnyálkahártyát, hogy ne következzen be terhesség.

A gyűrűt 3 héten keresztül a hüvelyben kell hagyni , majd a negyedik héten eltávolítani, ekkor esedékes a havi menstruációs vérzés. 

 

A fogamzásgátló hüvelygyűrűknek számos előnyük van, például kényelmes használatuk, hosszú távú hatékonyságuk, illetve könnyű alkalmazhatóságuk.

 

Mellékhatásként előfordul, hogy gyakrabban okoznak bőséges hüvelyi váladékozást, folyást.

A fogamzásgátló tapasz egy hormonális fogamzásgátló eszköz, melyet a bőrre helyezve hormonok szívódnak fel,  így megakadályozván a terhességet. Ez egy kényelmes és hatékony módszer, amely lehetővé teszi a hormonok folyamatos felszabadulását a szervezetbe.
 
Működési elv: A fogamzásgátló tapaszban lévő hormonok (ösztrogén és progeszteron) a bőrön keresztül felszívódnak a véráramba. Ezek a hormonok megakadályozzák a peteérés folyamatát, módosítják a méhnyálkahártyát és  a méhnyaknyákon kifejtett hatásukkal megakadályozzák a spermiumok méhbe történő feljutását.

Felhelyezés és időtartam: A tapaszt a bőr egy részére kell helyezni, lehetőleg olyan területre javasolt a felhelyezés, ahol ezt véletlenül nem szedi le az ember az öltözködés során, így például a hasra, a fenékre, a karra vagy a hát alsó részére. A tapaszt hetente szükséges cserélni, majd három hét után a negyedik héten szünet tartása szükséges, ilyenkor következik be a menstruáció.

Hatékonyság: A fogamzásgátló tapasz hatékonysága nagyon magas, hasonlóan a fogamzásgátló tablettákhoz. Helyes használat esetén körülbelül 99%-os hatékonysággal rendelkezik a terhesség megelőzésében.

Előnyök: A fogamzásgátló tapasz egyszerűen alkalmazható és diszkrét módszer. Nem befolyásolja az aktív szexuális életet, és a menstruációs ciklust is szabályozhatja.

Mellékhatások: A fogamzásgátló tapasz használatakor átmeneti mellékhatások jelentkezhetnek, például emlőérzékenység, fejfájás vagy hangulatingadozás. Ezek a mellékhatások általában enyhék és idővel csökkennek.

A Depo-injekció progeszteron alapú injekciót jelent, mely hatékonyan gátolja a peteérés folyamatát, ami által megakadályozza a terhességet.

Az injekciót általában izomba vagy bőr alá szükséges beadni, és három havonta ismételni a megfelelő fogamzásgátló hatás eléréséhez.

A depo injekciók az alábbi módon működnek:

1. ) Gátolják a peteérés folyamatát: Az injekcióban található progeszteron lassítja vagy megakadályozza a petesejtek érését. Ez azt eredményezi, hogy nem kerül sor végeredményben az ovulációra, így a spermiumok nem találkoznak megtermékenyíthető petesejttel.

2. ) Megváltoztatja a méhnyak nyákját: A depo progeszteron  befolyásolja a méhnyaknyák termelését és sűrűségét. A sűrűbb méhnyaknyák megnehezíti a spermiumok mozgását, így nehezebbé válik a megtermékenyítés.

3.) Változtatja a méhnyálkahártyát: A Depo-Provera a méh belső falának megvastagodását eredményezi. Ez megakadályozza a megtermékenyített petesejt beágyazódását a méhfalba, így meggátolja a terhesség kialakulását.

A depo injekció  használata előtt fontos, hogy konzultáljon kezelőorvosával, hiszen az injekció hatékonysága mellett fontos megemlíteni a nehezen kontrollálható mellékhatás profilt is. A kellemetlenségek elkerülése céljából kifejezetten javasolt a  személyes konzultáció.

MUNKATÁRSAINK

Foglaljon időpontot szakembereinknél!

Kapcsolat

1132 Budapest,

Váci út 34. IV. emelet 3.

16-os kapucsengő

info@vaci34.hu

+36 30 366 0116

Nyitvatartás

Hétfő         

Kedd

Szerda

Csütörtök

Péntek

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

Parkolás

A parkolás a WestEnd Parkolóházban javasolt.

A rendelő a parkolóháztól

3 perc sétára található.

Ár: 500ft/óra

bottom of page