top of page

PETEFÉSZEK CISZTA

A petefészek ciszták általában folyadékkal teli petefészekben vagy annak felszínén jelentkező képletek. Előfordulásukat tekintve gyakoriak, ám nem minden esetben okoznak panaszokat.

Legtöbbször a petefészek ciszta nem okoz eltérést, esetleg  csekély alhasi diszkomforttal jelentkezik.  Sajnos azonban a több centimétert meghaladó képlet a petefészket megcsavarhatja. Ezt nevezzük petefészek torquationak. Ez a folyamat nagyon erős késszúrás szerű fájdalommal társul,ugyanis ilyenkor a petefészek vérellátása is veszélybe kerül, melynek következtében a petefészek akár el is halhat.

 

  • Kismedencei fájdalom, mely lehet akár tompa vagy éles is. 

  • Típusos fájdalom előfordulhat a köldök alatti területen, kifejezetten az egyik oldalra lokalizáltan 

  • Teltség, nyomásérzés az alhasban

  • Puffadás 

  • Vérzési rendellenesség

Egészsége megóvása érdekében minél hamarabb javasolt az orvosi vizsgálat, ami általában hüvelyi ultrahangvizsgálattal egészül ki, hiszen így jobban látótérbe hozhatók a petefészkek.  A későbbi komolyabb szövődmények elkerülése érdekében fontos, hogy ezek a képletek minél hamarabb diagnosztizálásra kerüljenek.

Funkcionális ciszták

A petefészekben a kiegyensúlyozott ciklus során minden hónapban elkezdenek növekedni a tüszők, melyek közül egyből ovuláció során a petesejt kiszabadul és létrejöhet a megtermékenyítés.

 

A hormonális ciklus során kialakult cisztikus képleteket nevezzük funkcionális cisztának. Ezek közül két típust tudunk elkülöníteni.

 

Follikuláris ciszta

Follicularis cisztának nevezzük azokat a petefészek cisztákat, amelyek létrejötte során a ciklusban az ovuláció elmarad, ennek következtében a tüsző nem reped meg, hanem tovább növekszik és cisztává alakul.


Corpus luteum ciszta

A tüszőrepedést követően a tüsző fala összezsugorodik és a petefészekben progeszteron hormon kezd el termelődni. Ennek a hormonnak nagy jelentősége van a fogantatás következtében és a ciklus kiegyensúlyozottságában. A petefészekben maradt tüszőt corpus luteumnak nevezzük, ami magyarul sárgatestet jelent. Egyes esetekben ennek eltömődésekor a sárgatestben folyadék szaporodik fel, ami végül egy cisztikus képletet eredményez. 

A funkcionális ciszták általában ártalmatlanok. Ritkán okoznak fájdalmat, és gyakran 2-3 menstruációs ciklust követően maguktól eltűnnek.

Nem minden cisztikus elváltozás mutat szoros összefüggést a ciklussal.

 

Dermoid ciszta

A dermoid cisztát más néven teratomának is nevezik. Ezek a cisztikus képletek olyan csírasejtekből képződnek, melyek a petefészekben vannak, és osztódásuk során még nem egyértelmű a differenciálódásuk. Így ezen ciszták tartalmazhatnak  például hajat, bőrt vagy fogakat. Ezeket a cisztákat mindenképpen szükséges eltávolítani.

 

Cisztadenoma

Ezen típusú ciszta a petefészek felszínén lévő sejtekből fejlődik ki. A cisztikus képletet vizes vagy nyálkás anyag töltheti ki, méretét tekintve nagyon nagyra is nőhet. 

 

Endometrioma

Az  endometrióma az endometriosis egy speciális megjelenési formája. Endometrióma esetén a méh belsejében lévő sejtek méhen kívüli növekedése, osztódása a petefészekben történik, és ez egy cisztikus képletet eredményez. Ezt nevezzük endometriomának  

 

A fent megnevezett ciszták méretüket akár gyorsan is növelhetik, amely a petefészek csavarodását, az úgynevezett petefészek-torziónak az esélyét is növeli

A kezelés az életkortól, a ciszta típusától és méretétől, az általa okozott tünetektől függ. 

Az alábbi terápiás javaslatok merülhetnek fel a megfelelő alapossággal felállított diagnózist követően: 

 

Követés, observatio: A funkcionális ciszták esetén a követés és rendszeres kontroll elégséges lehet. Ha kifejezett panaszok nem társulnak a cisztához, akkor ennek felszívódására nagy az esély. Általában 3 hónap javasolt a kontroll időpontjára, hiszen ekkorra már 2 menzesz is történt, így a hormonális változások is segíthetik a ciszta felszívódását.

 

Gyógyszer: A hormonális fogamzásgátlók, például a fogamzásgátló tabletták megakadályozzák az ovulációt, ami megelőzi a további petefészek ciszták kialakulását. Azonban fontos megemlíteni, hogy a fogamzásgátló tabletták nem csökkentik a meglévő ciszták méretét.

 

Amennyiben műtétre kerül sor, gyakran a minimálisan invazív műtéttel, a laparoszkópiával el lehet végezni a beavatkozást, mely során a hason kis vágásokon keresztül behelyezett eszközökkel történik a ciszta leszívása. Ha a ciszta nagy vagy felmerül a rosszindulatúság gyanúja, szükség lehet egy nyílt hasi műtétre, a megfelelő diagnosztika és ellátás érdekében.

MUNKATÁRSAINK

Foglaljon időpontot szakembereinknél!

Kapcsolat

1132 Budapest,

Váci út 34. IV. emelet 3.

16-os kapucsengő

info@vaci34.hu

+36 30 366 0116

Nyitvatartás

Hétfő         

Kedd

Szerda

Csütörtök

Péntek

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

Parkolás

A parkolás a WestEnd Parkolóházban javasolt.

A rendelő a parkolóháztól

3 perc sétára található.

Ár: 500ft/óra

bottom of page