Rendellenes hüvelyi vézésről akkor beszélhetünk, ha a normál ciklusok között, vagy a normál ciklusnak megfelelően, ám megváltozott jelleggel, vagy elhúzódóan jelentkezik vérzés. A normál menstruáció általában körülbelül öt napig tart, és 24-36 naponként jelentkezik.
Általában a vérzészavar következményes tüneteként jelentkezik más háttérben zajló változásoknak. Ebből kifolyólag a vérzészavarokat nem tekintjük semmiféleképpen sem normál állapotnak, így minden esetben kivizsgálásuk, a háttérben rejlő okok feltárása javasolt. Különösen igaz ez, hogy tudjuk, számos tumoros elváltozás első tünete is lehet a rendszertelen, vagy megváltozott vérzés.
A hüvelyi vérzés okai szerteágazóak lehetnek.
A szervi okok mellett nem hanyagolhatjuk el a lelki, és stressz okozta vérzések sem, ám alább a szervi eltérések kerülnek részletezésre.
-
Anovuláció (Tüszőrepedésre való képtelenség)
-
Hormonális eltérések
-
Policisztás petefészek szindróma (PCOS)
-
Az ideálisnál nagyobb testsúly
-
Méhtest polyp
-
Miómák
-
Adneomyosis, (a méh endometriosisa) .
-
Tumort megelőző állapotok, tumoros eltérések
A szexuális úton terjedő betegségek, fertőzések, is állhatnak egy más okból meg nem magyarázott hüvelyi vérezgetés hátterében. Az STD-kre leginkább a kontakt vérzések jellemzők, amik a szexuális együttlétet követően jelentkező vérzések.
A kontakt vérzés az együttlét után jelentkező vérezgetés, amelyet mindig komolyan kell venni. Ez lehet jele a méhnyak STD-k által okozott gyulladásának, erről részletesebben a Szexuális úton terjedő betegségek fül alatt olvashat.
Fogamzásgátló módszerek mellett is jelentkezhetnek vérzési rendellenességek. A kombinált korszerű fogamzásgátlók két hormon összetételéből állnak, ezek közül a főleg progeszteron komponens felel a fogamzásgátlásért, közvetett módon szintén a fogamzásgátlásért, de legfőképp a cikluskontrollért az ösztrogén komponens a felelős. Amennyiben a kombinált fogamzásgátló mellett valaki vérzési rendellenességet tapasztal, érdemes a beállított készítményt felülvizsgálni, és esetleg módosított kombinációban javasolni a további használatát. Számos tévhittel szemben a fogamzásgátló melletti vérezgetés nem elfogadható, és a megfelelő készítmény kiválasztásával elkerülhető.
A menopauza környékén gyakori jelenség, hogy a vérzés nem olyan ciklicitással és intenzitással jelentkezik, mint korábban. Ezek a változások lehetnek a megváltozott hormonális egyensúly okán is, de mivel ismeretes hogy a méhtest tumor megjelenési ideje leginkább ez az életkor a kisördög sosem alszik, amíg ezt ki nem zárjuk. Amennyiben változó korban valakinek a vérzés habitusa megváltozik, mindenképpen indokolt egy nőgyógyászt felkeresnie.
MUNKATÁRSAINK
Foglaljon időpontot szakembereinknél!
Kapcsolat
1132 Budapest,
Váci út 34. IV. emelet 3.
16-os kapucsengő
info@vaci34.hu
+36 30 366 0116
Nyitvatartás
Hétfő
Kedd
Szerda
Csütörtök
Péntek
8:00 - 20:00
8:00 - 20:00
8:00 - 20:00
8:00 - 20:00
8:00 - 20:00
Parkolás
A parkolás a WestEnd Parkolóházban javasolt.
A rendelő a parkolóháztól
3 perc sétára található.
Ár: 500ft/óra